Recenze na elektrické koloběžky – Oblíbené elektro vozítko pro dospělé a děti

Elektrokoloběžky si oblíbili zejména dospělí a pak děti. Dojíždějí s nimi do práce, na MHD nebo jezdí na výlety. Rychlé a levné cestování.

Koloběžky jsou mezi námi strašně dlouhou dobu, ale co takové elektrokoloběžky? Je to je moderní zábava současných dětí? Určitě ne. Je to moderní zábava, která vás dostane z místa A do místa B, rychleji a pohodlněji. Je to sice úžasná hračka, ale není pouze pro děti, je pro všechny věkové kategorie.

Elektrokoloběžky testuji na promo akcích, srazech nebo od kamarádů, proto mám bohaté srovnání. Sám zatím vlastním 2 kousky a nemohu si levnou a rychlejší dopravu vynachválit.

Zejména elektrické koloběžky využívají dospělí k převozu do práce. Starší lidé k turistice, protože nohy je už nedovedou daleko. A takhle bych mohl psát do nekonečna. Protože o elektrických koloběžkách mám co nabídnout, rozhodl jsem se napsat tuto rozsáhlou recenzi, kde odkrývám to, co vám jiní neřeknou a prodejci už vůbec ne.

Elektrokoloběžky jako velmi oblíbený a levný dopravní prostředek

Šetří peníze

Elektrokoloběžky jsou ekologické a dokáží šetřit nemálo peněz, jelikož využívají k pohonu baterie.

Šetří čas

Elektrické koloběžky nejsou jen pouhou zábavou, ale ušetří vám 70% času, při transportu z místa A do místa B.

Mobilita

Elektrokoloběžky můžete využít na dojíždění do práce, k hromadné dopravě nebo i k turistice.

Užijte si spoustu zábavy

Elektrokoloběžka je zábava a nejen to. Můžete se vydat na vzdálená místa, bez fyzické náročnosti.

Elektrické koloběžky vhodné do města i na dovolenou

Co to je elektrická koloběžka?

Co to je koloběžka, je snad každému jasné. Elektro koloběžka je další stupeň úrovně klasické koloběžky, která je poháněna elektrickým motor. Tento produkt spadá mezi elektro vozítka, které šetří čas, peníze a k rozpohybování není zapotřebí lidské síly. Navíc elektro koloběžky jsou ekologické, což je dnes také značná výhoda.

Osobně jsem začínal na klasických koloběžkách s velkými kolami, ale jakmile přišly na trh elektrické a technologicky vyspělá vozítka, mírně jsem uhnul a začal se věnovat elektrickým vozítkům. Elektrická koloběžka je po elektrické jednokolce druhé nejlepší vozítko. U nás v rodině si koloběžku nejvíce oblíbila žena, která s námi jezdí na výlety.

Ovládání elektrické koloběžky je velmi snadné a naučí se to každý do 5 minut. Nabízí rovněž spoustu funkcí, které dělají elektrické koloběžky výkonnými elektro vozítky. Jsou dostupné kotoučové brzdy, tempomat pro stálou rychlost, světla, blatníky, tachometr, zrcátka, rekuperace, zvonek a mnoho dalšího. Příslušenství by se dalo přiřadit ke kolu a trochu i k auto.

Elektrickou koloběžku můžete samozřejmě poskládat, následně přenášet a uložit dle svých potřeb například do auta nebo skříně či pod postel. Značnou výhodou je samozřejmě úspora času, prostředí a peněz.

Dojíždíte do práce pár kilometrů, chcete se pokochat po krajině nebo si chcete vyřídit nějaké věci v blízkosti baráku? Pak s elektrokoloběžkou neváhejte.

+ Výhody elektrického vozítka Výhody elektrické koloběžky

Výhod u elektrokoloběžek je opravdu hodně. Pokusím se je všechny vepsat do této části, ale možná na něco opomenu, ale nebojte po přečtení celé recenze jistě pochopíte všechny výhody toto elektro vozítka.

 • Snadné ovládání – Ovládaní není nijak složité, většinou rychlost ovládáte plynovou páčkou a brzdy mačkáte jako na kole. Učení je velmi lehké, rychlé a bezpečné. V ojedinělých případech můžete využívat k jízdě tachometry, blatníky nebo zrcátka.
 • Rychlost a dojezd – Co se týče rychlosti, jsou zde dvě kategorie. Klasické s malými koly, které mají maximální rychlost až 30 km/h nebo větší ve stylu HARLEY/CHOPPER s maximální rychlostí až 60 km/h díky větším průměrům kol. Pokud byste jeli na elektrokoloběžce s malými koly 60 km/h čeká vás z 99% supermanova smrt.Dojezd se opět řadí do dvou kategorií, kde ty s malými koly dosahují maximálního dojezdu 50 km a s těmi velkými až 100 km.
 • Bohaté příslušenství – Nemohu ani vypsat, co si všechno můžete pořídit k elektrické koloběžce, protože je toho opravdu hodně. Mezi ty nejčastější patří: obaly, zrcátka, tachometry, blinkry, světla, držáky, atd… Hodně k toho je k mání k cyklo obchodech.
 • Mnoho typů a druhů – K mání je opravdu mnoho typů, avšak já je dělím do dvou kategorií, které se značně liší. (Čím? To se dozvíte níže v recenzi) Jsou klasické elektrokoloběžky s malými koly bez sedla a pak jsou tady elektrické koloběžky chopper s velkými koly i se sedátky.
 • Skladnost a mobilita – Co se týče klasických koloběžek bez sedel s malými koly, jsou velmi skladné a dají se složit. Jejich mobilita s skladnost je snadná.
 • Možnost si pořídit externí baterii – Velkou výhodu beru i možnost si dokoupit baterii u některých typů elektrických koloběžek. Pokud vám dojde někde na výletě baterie, stačí vytáhnout náhradní a zase pokračovat v jízdě. Můžete si tak výrazně prodloužit dojezd.
 • Životnost – Elektrické koloběžky jsou velmi bytelné a není tam toho mnoho, co by se mohlo jen tak pokazit. Samozřejmě pokud nenakupujete od neověřených prodejců
Xiaomi Mi Electric Scooter 1S EU

Xiaomi Mi Electric Scooter 1S EU

Elektrická koloběžka – maximální rychlost 25 km/h, s dojezdem až 30 km, výkon motoru 250 W, kapacita baterie 7,8 Ah

TOP elektrokoloběžka Ninebot by Segway Kickscooter ES2

Ninebot by Segway Kickscooter ES2

Trendy elektrická koloběžka s max rychlostí 25 km/h, 300 W motorem vás dopraví až do vzdálenosti 25 km. Doporučený věk od 14 let.

Xiaomi Mi Electric Scooter Pro 2

Xiaomi Mi Electric Scooter Pro 2

 Maximální rychlost 25 km/h, s dojezdem až 45 km, výkon motoru 300 W, kapacita baterie 12,8 Ah, hmotnost 14.2 kg

- Nevýhody elektrického vozítka Nevýhody elektrokoloběžky

Tohle elektro vozítko je nabité výhodami, ale najdou se i nevýhody, které vám každý prodejce neřekne. Mám přístup ke všem elektro vozítkům kvůli své práci, bohužel však nic neprodávám jen pomáhám lidem s výběrem.

 • Nezvládne každý terén – Bohužel díky malým kolům elektrokoloběžky nezvládají horší terén, jako jsou neupravené lesní cesty. Pokud budete jezdit přes nerovný povrch, můžete se krásně proletět přes řídítka. Například elektrická jednokolka, která má mnohem větší průměr kola než elektrokoloběžka, se dokáže i s velkými nerovnostmi a výmoly s přehledem vypořádat.Ale už i dnes existují elektro koloběžky s velkými koly, které už nemají problémy s výmoly a nerovnostmi, ale cena je mnohem vyšší.
 • Určitá forma nebezpečí – Na elektrokoloběžce si po nějaké době budete myslet, že jedete na jakési pomalejší motorce. Avšak musíte být vždy opatrní a schovývavý vůči dalším učástníkům pozemní komunikace. Lidi vždy objíždějte s dostatečným odstupem, nedělejte náhlé pohyby a pozor na výmoly, přejezdy a nerovnosti.

Jak na elektrické koloběžce jezdit?

Jízda na elektrokoloběžce není nijak těžká a zvládne ji ovládat téměř každý do 5 minut. Samozřejmě vyžaduje trochu zvyku, a to zejména pokud disponuje vyšším výkonem. Určitě první jízdu mějte někde dále od lidí a na hladkém povrchu bez nerovností.

Některé elektrokoloběžky nabízí více režimů výkonu nastavitelné přes mobilní telefon, proto zpočátku můžete jezdit pomaleji. S ohledem na relativně nízký rozměr koleček je zapotřebí vždy sledovat terén a vyvarovat se větším nerovnostem ve vyšší rychlosti.

Pozor si určitě také dávejte na mokrém povrchu či při přejíždění tramvajových kolejí, kde by kolo mohlo zapadnout do žlábku. Rozhodně děti by měli jezdit v helmě a dospělý dle svého uvažování. Znám i cyklistu, který se zabil v 5 km/h, protože upadl na patník a byl samozřejmě bez helmy.

Poskládaná elektrokoloběžka - Skladnost a mobilita

Jak na údržbu elektrické koloběžky?

Pokud chcete, aby vám elektrokoloběžka co nejdéle vydržela, měli byste provádět pravidelnou údržbu, cca po 100-200 km. Začněte koly. U polyuretanových se vyplatí čistit a brousit, aby byla co nejhladší, u těch s pneumatikou zase pravidelně kontrolujte tlak a stav povrchu pláště.

Dále se určitě zaměřte na brzdy. Pokud budete pociťovat snížený účinek brzd, doporučuji je vyměnit. Nezapomeňte prohlédnou konstrukci, a to především u skládacích typů koloběžek. V neposlední řadě dbejte na baterie. Nevybíjejte je úplně do prázdna a po nabití je nenechávejte přebíjet.

Jak vybrat elektrokoloběžku?

Pokud čtete mojí recenzi pozorně, myslím si, že už víte, jak vybrat elektrokoloběžku. Samozřejmě si zrekapituluje vše, co potřebujete pře koupi elektrické koloběžky.

Co si ujasnit, před koupi elektrické koloběžky:

 • Kdo bude na ní jezdit – Především si ujasněte, kdo bude na elektrické koloběžce jezdit. Bude to dítě nebo dospělý? Bude uživatel těžší než 95 kg? Následně sledujte parametry výkonu motoru. Dětem stačí výkon do 200 W, pro dospělé a náročné uživatele doporučuji výkon od 300 W do 1 500 W a úplně těm nejnáročnějším, kteří mají garáž nebo dostatečně velký prostor stoje s výkonem nad 1 500 W
 • Kde budete jezdit – Pokud budete jezdit přes terén, který je rovný s občasnými nerovnostmi, pořiďte si koloběžku s menšími koly. Pokud však budete chtít jezdit za přírodou a po nerovných lesních cestách, pak se dívejte především po těch, co mají větší kola.
 • Chcete něco elegantního – Pokud chcete něco elegantního a luxusního, dívejte se po typech ve stylu chopperu.
 • Kolik peněz máte – Mnozí budoucí uživatelé jsou však omezeni penězi. Nemohou si například dovolit elektro koloběžku za 20 000 Kč.

Co hlavně sledovat, když kupuji elektrokoloběžku:

 • Dojezd – U elektro vozítek je velmi důležité jejich dojezd, protože po vybití musíte alespoň na 2 hodiny dát stroj do nabíječky. Protože už máte ujasněné, kde, kdo a kam budete jezdit, je dojezd důležitá informace, kterou potřebujete vědět.
 • Rychlost – Jakmile si zvyknete na jízdu, budete chtít jezdit rychle. Sledujte při koupi koloběžky i rychlost, která je také velmi důležitá, je to přeci elektro VOZÍTKO.
 • Terén a velikost kol – Velmi důležité je také, po jakém povrchu či terénu budete nejčastěji jezdit. Pokud bude povrch hladký jako cesty či chodníky, budou malá kolečka dostačující. Ale pokud budete chtít jezdit ve špatném terénu, s velkými výmoly nebo po lesních cestách, je zapotřebí vybírat s elektrokoloběžek s velkými koly ve stylu chopper. Nejenže mají vetší průměr kol, které mnohem lépe zvládají velké nerovnosti, ale také jsou výkonnější a dále dojedou.
 • Funkce – V neposlední řadě je zapotřebí myslet na funkce navíc. Mezi takové patří tachometry, tempomat, led světla, různé typy brzd, blatníky, zrcátka, atd… Záleží na tom, co od elektrické koloběžky očekáváte a co byste během jízdy využili.

Nejlepší koloběžky roku

Nejlepší elektrokoloběžky roku 2020

Každý rok výrobci přijdou s novým typem nebo některý typ elektrické koloběžky stáhnout z prodeje. Protože mě celkově elektro vozítka zajímají, pravidelně sleduji vývoj. Proto níže uvedený srovnávač nabízí ty nejlepší elektrokoloběžky roku 2019.

Název a vzhled Rychlost Dojezd Výkon Nosnost
Xiaomi Mi Electric Scooter Pro 2

Xiaomi Mi Electric Scooter Pro 2

až 25 km/h až 45 km 300 W 100 kg
Xiaomi Mi Electric Scooter 1S EU

Xiaomi Mi Electric Scooter 1S EU

až 25 km/h až 30 km 250 W 100 kg
Bluetouch BT800

Bluetouch BT800

až 50 km/h až 60 km 800 W 120 kg

Xiaomi Mi Electric Scooter Essential

až 20 km až 20 km 250 W 100 kg
City Boss RX5

City Boss RX5

až 35 km/h až 35 km 500 W 120 kg
Elektrická koloběžka Ninebot by Segway Kickscooter ES2

Ninebot by Segway Kickscooter ES2

až 25 km/h až 25 km 300 W 100 kg
Inmotion L8F

Inmotion L8F

až 25 km/h až 40 km 250 W 100 kg
Ninebot by Segway Kickscooter MAX G30LE

Ninebot by Segway Kickscooter MAX G30LE

až 25 km/h až 40 km 350 W 100 kg

Cena elektrokoloběžek se řadí do 3 kategorií

 • Do 10 000 Kč – Jedná se o nejlevnější elektrokoloběžky, které nejsou nijak extra výkonné a nenabízí moc funkcí navíc. Avšak nemůžu říci, že jsou k ničemu. Začátečníkovi, který nechce zázraky určitě postačí elektrické koloběžky v této cenové relaci. Dojezd bývá od 15 km do 25 km a dosahují rychlosti až 25-30 km/h. Vhodné zejména pro děti a nenáročné dospělé. Doporučuji: Xiaomi Mi Electric Scooter Essential
 • Od 10 000 Kč do 20 000 Kč – Zlatá střední cesta s vysoce kvalitní jízdou, komfortem a spoustou výbavy. Opravdu se vyplatí přišetřit a pořídit si lepší elektrokoloběžku a v této cenové relaci budete mít už z čeho vybírat. Dojezd bývá nad 30 km s průměrnou rychlostí 30-35 km/h. Vhodné pro všechny věkové kategorie a uspokojí i ty náročnější uživatele. Doporučuji: Ninebot Segway S2, Xiaomi Mi Electric Scooter 1S, City Boss RX5, Inmotion L8F
 • Nad 20 000 Kč – Maximální luxus, dojezd a rychlost. Tohle už jsou pomalu motorky. V této cenové kategorii narazíte spíše na elektrické koloběžky ve stylu chopperu. Jejich dojezd je až 120 km a dosahují neuvěřitelné rychlosti až 60 km/h, což umožňují výhradně větší kola, která se vypořádají i s většími nerovnostmi. Navíc je k dispozici sedlo, které vám zpříjemní daleké cesty. Nevýhodou je velikost, váha a horší skladnost. Doporučuji: Bluetouch BT800

Elektrická koloběžka nebo elektrická jednokolka či snad hoverboard?

Pokud bych měl vybírat mezi těmito třemi elektro vozítky, asi by u mě vyhrála elektrická jednokolka a elektrokoloběžka zaujala druhé místo. Avšak já už dnes vyžaduji od elektrovozítek mnohem více, protože jsem jejich uživatel od roku 2017 a mám najezděno přes 10 000 km.

Já již od elektro vozítka vyžaduji více adrenalinu a zábavy, což mi elektrická jednokolka umožňuje. Zase moje žena si velmi elektrickou koloběžku velice oblíbila, kvůli své bezpečnost, stabilitě a samozřejmě mobilitě. Někdo chce elektro vozítko kvůli adrenalinu a někdo zase jen kvůli rychlejší mobilitě.

Co komu více sedne:

 • Elektrické koloběžky: Zřejmě nejstabilnější elektro vozítko, které dokáže ovládat každý a to do 5 minut. Elektrokoloběžky jsou velmi skladné, lze je poskládat a tím snad přenášet. Navíc dosahují kvalitního dojezdu a rychlosti. Pokud hledáte především elektro vozítko pro levnou mobilitu ve městě, je koloběžka určitě skvělou volbou. Navíc si užijete zábavu z jízdy. Elektrokoloběžky si oblíbili jak děti, tak i hlavně dospělý.
 • Elektrické jednokolky: V jednokolkách vidím obrovskou potenciál, protože je to asi nejskladnější elektro vozítko, mají velkou dojezdovou vzdálenost, rychlost a především zvládají většinu povrchu i s většími výmoly. Avšak je těžší se na ní naučit jezdit. Já se učil cca hodinu, než jsem dokázal ujet bez seskoku aspoň několik desítek metrů. Elektro jednokolky vyhledávají spíše dospělý, kteří chtějí být mobilní a zažít spoustu zábavy a především adrenalinu.
 • Hoverboardy: Tohle je asi poslední elektro vozítko, které bych doporučil dospělý pro přemisťování. Hoverboardy spíše vidím jako zábavu pro děti, kvůli malému dojezdu a maximální rychlosti. Navíc se špatně přenáší, jelikož jsou poměrně těžké a mají širokou základu. Hoverboardy jsou jistě dobrou zábavou pro děti, které chtějí jezdit kolem baráku nebo do školy. Především pro rodiče je to levná záležitost, která je udržuje v klidu, protože jsou děti i bez dohledu v bezpečí, kvůli stabilním dvěma kolům.

Elektrokoloběžky a nejčastější dotazy

Pokud pojede průměrnou rychlostí okolo 18-20 km/h a půjde spíše o rovinatý terén, elektrická koloběžka s 1 000 W motorem ujede okolo 13-16 km na režim TURBO, na režim ECO pak přibližně 20 km. Jakmile budete častěji jezdit, podaří se vám i díky zkušenostem dojed dále.

Pokud prodejce udává dojezdovou dráhu 25 km, počítejte tak s 10-15% kratší skutečnou dojezdovou vzdáleností, vzhledem váze uživatele a terénu, po kterém se bude jezdit.

Záleží na tom, co od elektrokoloběžky požadujete. Stačí-li dojezd na jedno nabití do cca. 13-18 km, pak stačí klasické olověné baterie. Pokud vyžaduje uživatel delší dojezd, či chce koloběžku mít, co nejlehčí, pak sáhněte spíše po baterii LiFePO4.

Ano. Tohle je na elektrické koloběžce nejlepší vlastnost, kterou žádné jiné elektrické vozítko nemá. Pokud se vám baterie vybije, stačí se začít odrážet nohou. Sice to půjde o něco hůře, kvůli odporu koloběžky, ale i tak se na ní lze dobře projet.

Rekuperace je funkce, která vám dobíjí baterii, například jedete z kopce. Podobnou funkci můžete znát u automobilů, kde je alternátor, který při rozběhnutém motoru dobíjí baterii.

Tempomat – Opět skvělá funkce, kterou můžete znát z automobilů. Pokud chce udržovat nějakou rychlost, bez toho abyste mačkali plynovou páčku, stačí zapnout tlačítko, které zapne funkci pro udržení navolené rychlosti.

Většina elektrokoloběžek je určená k jezdění po městě. Je zapotřebí si promyslet, zda budete během jízdy například koloběžku přenášet nebo vynášet do MHD. Pokud ano, vybírejte vždy z modelů, které je možné rozložit a jejich váha se pohybuje do 13 kg.

U dětí do 18 let je nutné jezdit s přilbou. U dospělých je to na uvážení, ale vždy záleží na tom, k čemu se bude koloběžka využívat a kudy budete jezdit. Osobně doporučuji jezdit s přilbou.

Dále by měla disponovat předním bílým světlem a zadním červeným světle. (pokud vámi vybraná koloběžka nemá světla, nevadí, stačí si je dokoupit a namontovat. Zajděte do cyklo obchodu.)