Recenze na Hoverboardy/Kolonožky – První kroky k elektromobilitě pro děti

Hoverboardy neboli kolonožky si oblíbili zejména děti, které je využívají k mobilitě a k zábavě. Dojíždějí s nimi do školy, na MHD nebo jen tak po venku. Rychlé, zábavné a levné cestování.

Zhruba od roku 2017 drtí chodníky děti svými hoverboardy. Určitě to nějaké elektrické vozítko kolem vás nejméně projelo a zejména na něm frčelo dítě. V posledních letech si hoverboardy získaly velkou oblibu u dětí.

Jedná se poměrně o levné elektro vozítko, které disponuje gyroskopem. Hoverboard je jaká si předělávka známých Seqway vozítek, avšak nedisponují řídítky. Hoverboardy jsou také známé jako kolonožky a ovládat je dokáže každý, bez žádného dlouhého učení.

Doma máme 2 hoverboardy, protože když já měl elektrickou jednokolku, syn musel mít také nějaké to elektro vozítko, než také přešel na jednokolku. Elektrickým vozítkám se věnuji od roku 2017 a myslím si, že mám, co čtenářům předat. Čtěte moji hoverboard recenzi a dozvíte se vše i to, jak vybrat hoverboard.

Elektrokoloběžky jako velmi oblíbený a levný dopravní prostředek

Šetří peníze

Hoverboardy spadají do ekologicky šetrných vozítek a dokáží šetřit nemálo peněz, jelikož využívají k pohonu baterie.

Šetří čas

Kolonožky jsou sice výhradně pro zábavu, ale ušetří 70% času, při transportu z místa A do místa B. Velmi využívané pro dojíždění do školy.

Mobilita

Kolonožky vás přepraví rychleji, úsporněji, ale navíc ji můžete kdykoliv a kdekoliv snadno přenášet.

Užijte si spoustu zábavy

Hoverboard je především zábava a nejen to. Můžete se vydat na projížďku, bez fyzické náročnosti.

Hoverboardy neboli kolonožky jsou velmi oblíbené u dětí

Co to je hoverboard neboli kolonožka?

Jedná se o další elektrické vozítko opatřeným gyroskopem, které je ovládáno poyhybem těla, které udává kolonožce směr jízdy. Kolonožka vychází z konceptu Segway vozítek, které stojí neuvěřitelné peníze a pro normální smrtelníky, je to velmi drahá hračka.

Hoverboard nemá žádná řídítka a je značně levnější, než Segway vozítka. Na kolonožce jezdíte vzpřímeně a náklony dopředu a dozadu, udáváte hoverboardu směr jízdy. Nahnete se například dopředu a kolonožka se rozjede dopředu. Ovládání a učení je opravdu jednoduché a naučí se jej ovládat každý do 10 minut.

Kolonožka se skládá z těchto částí:

  • Gyroskop – Pomáhá s vyrovnáváním uživatele a pomocí náklonů udává, kam má hoverboard jet.
  • Motor – Bez něj by se kolonožka nerozpohybovala.
  • Ovládací deska – Jde o jakýsi počítač uvnitř hoverboardu, který zpracovává informace z gyroskopu, motoru a baterie a následně vysílá signály pro pohyb a ovladatelnost.
  • Baterie – Základ každé elektrické hračky, jsou baterie. Hoverboard sice nemá tužkové baterie, ale disponuje mnohem větší kapacitou, aby byla dostatečná energie pro výkon a ovládání. Většinou mývají pod kapotou Li-Ion baterie.

+ Výhody elektrického vozítka Výhody hoverboardu

K mání je mnoho typů kolonožek a je zapotřebí pečlivě vybírat, abyste nebyli později zklamáni. Hlavní výhodou hoverboardů je především mobilita uživatele, která je ekologická. Taktéž je to elektro vozítko se snadným ovládáním, které se naučí ovládat každý do 10 minut. Je to snadná zábava a první kroky k elektromobilitě.

Každého určitě potěší i levný provoz, protože vozítko stačí nabít a vyrazit na cesty. Nemusíte tak kupovat drahé paliva, které znečišťují prostředí. Kolonožku využijete opravdu všestranně. Syn s ní jezdil do školy, do obchodu nebo jen tak venku pro zábavu. Já ji osobně párkrát před elektrickou jednokolkou** provětral cestou do práce a na poštu.

Hlavní výhody kolonožky:

  • Poměrně malý dopravní prostředek
  • Průměrný rychlost 15 km/h
  • Mnoho modelů k výběru
  • Dojezd až 20 km
  • Snadná jízda a ovladatelnost
  • Krásné vzhledy kolonožek
  • Bezpečné vozítko pro děti
  • Doplňující funkce (led diody, reproduktory, Bluetooth, atd..)
  • Možnost dokoupení doplňků (přídavné vozítko, obaly, nálepky, řídítka)
  • Ekologické vozítko
TOP Kolonožka Carbon Offroad APP

Oblíbený Hoverboard – „teréňák“ Carbon Offroad APP s reproduktory. Poradí si i s nerovným povrchem. Speciálně upravené a větší pneumatiky, umožňují jezdci jízdu i mimo silnice s maximální rychlostí 16 km/h.

TOP Hoverboard Kolonožka Offroad Rover E1

Terénní a velmi robustní hoverboard se svými 8,5″ nafukovacími koly, umožňuje si jízdu užít nejen na rovných cestách. Maximální dojezd 20 km s rychlostí 15 km/h a samozřejmě s mobilním spárováním. 

TOP Hoverboard Kolonožka Graffiti Offroad APP

Velmi žádaná Kolonožka – „teréňák“ Graffiti Offroad APP si poradí i s nerovným povrchem. Speciálně upravené a větší pneumatiky umožňují uživateli jízdu i mimo silnice s rychlostí 16 km/h.

- Nevýhody elektrického vozítka Nevýhody kolonožky

Hoverboardy jsou sice úžasným a levným vozítkem, i přesto v sobě skrývá nějaké nevýhody. Protože vám nechci nic tajit a s hoverboardy máme nemalé zkušenosti, níže popíši hlavní nevýhody.

Pokud hledáte elektro vozítko, při které si užijete ohromnou zábavu, chcete větší dojezd a rychlost, pak se spokojíte jako já s elektrickou jednokolkou***, která toho nabízí mnohem víc, než hoverboard, avšak cena je také mnohem vyšší.

Hlavní nevýhody hoverboardu:

  • Vyšší hmotnost a velikost – Pokud vám dojde baterie, není moc komfortní hoverboard nosit v ruce. Je docela široký a poměrně těžký. Dítě může mít problém jej přenést na delší vzdálenost. Také se poměrně dost špatně doma skladuje.
  • Minimální hmotnost uživatele musí být 25 kg, jinak se na kolonožce neprojedete.
  • Rychlost a dojezd – Pro děti kolonožka není špatné zábavné vozítko, ale já jako dospělý, chci jezdit rychleji a dále než je pouhých 20 km. Pro dítě kolem baráku bez dohledu je hoverboard perfektní, není nijak rychlý, aby ohrozil vaše dítě a kolemjdoucí. Na delší výlet je spíše elektrická jednokolka.**
  • Nezvládá každý terén – Bohužel s hoverboardem neprojedete každý terén. Pokud se rozhodnete jezdit přes lesní cesty nebo nerovnosti, poznáte, jak je kolonožka nevýkonná. Bohužel při cestě do práce, jsem musel hoverboard na mnoha místech přenášet. I když si pořídíte hoverboard offroad nebude stabilita a výkon dostačují v mnoha terénech a na nerovnostech.

Jak funguje hoverboard neboli kolonožka?

Jak jsem již popisoval, naučit se ovládat hoverboard není nijak složité. Do 10 minut by měl zvládnout jezdit každý. Stačí nastoupit na kolonožku a následně pomocí nahnutí, budete kolonožku ovládat.

Pokud budete chtít zatočit doprava, přitlačíte pravou nohu a mírně se nakloníte. Díky zabudovanému gyroskopu je jízda tak snadná a pohodlná.

Jak vybrat Hoverboard?

Jak vybrat Hoverboard si pokládá snad každý nováček, který zvažuje svou investici. I když například kolonožku bude využívat pouze dítě a zaplatí ji rodič, je zapotřebí dbát na pár rozhodovacích faktorů, aby uživatel nebyl časem zklamaný a po nějaké době nekupoval něco lepšího.

  • Dojezd – Je u kolonožek poměrně stejný a dojezdová vzdálenost je průměrně 20 km. Vždy i myslete na to, že dojezdovou vzdálenost ovlivňuje také váha uživatele a terén, po kterém se jede. Pokud pojedete do mírných kopců, ujedete menší vzdálenost než, kdybyste jeli po rovině.Při výběru se vždy dívejte na tento údaj a přemýšlejte, zda je dojezdová vzdálenost dostačující. Pokud půjde o hoverboard, který bude jezdit jenom kolem baráku nebo k dopravním prostředkům, je 20 km nadstandard.
  • Rychlost – Sice je dnes standardem rychlost 16 km/h je zapotřebí dbát na tento údaj. Rychleji hoverboardy moc nezdí, kvůli bezpečnosti, ale také kvůli tomu, že hoverboard není na nerovnostech moc stabilní.
  • Design – Protože jsou hoverboardy velmi oblíbené u dětí, je k výběru ze spoustu designů. Najděte si svého krasavce a dbejte i na další parametry.
  • Terén – Tento údaj je velmi zásadní u výběru kolonožky, protože si musíte opět pečlivě zvážit, kde budete jezdit. Chcete jej využít v turistice, kde víte, že budou kopce a špatný terén? Pak vás zklamu. Hoverboard bude částečně přenášet. Bohužel nezvládne větší nerovnosti, kvůli malým kolům. Pokud chcete elektro vozítko po krajinách a na nerovné povrch, pak se určitě podívejte na elektrické jednokolky.Pokud bude uživatel jezdit po cyklostezkách, kolem baráku a po rovnějších površích, pak s kolonožkou nebude mát žádný problém a bude si užívat zábavu.
  • Velikost kol – Terén je úzce spjatý s velikostmi kol. Čím jsou kola větší, tím zvládne více nerovností a horší terén. Jsou zde například kolonožky offroad, které mají větší kola, aby zvládali horší terén.
  • Úhel stoupání – Pokud již víte, kde budete jezdit a po jakém terénu, bude vám jasné, zda chcete vyjíždět nějaké stoupání/kopce. Při výběru si dejte pozor, ať nemáte příliš nízký úhel stoupání, jinak budete kolonožku vynášet. Levnější zvládají stoupání jen 15°, dražší pak i 25°.
  • Výkon motoru – Určitě víte, kdo bude na hoverboardu jezdit. Pak je třeba i zvažovat, jak silné motory budou dostačující. Výkon se udává většinou takto: 2x 350 W, což znamená, že na jedno kolo vychází výkon o 350 W. Pro děti je dostačující výkon motoru 250-350 W a pro dospělé, dle váhy od 350 až 1 750 W.
  • Funkce navíc – Moderní doba, si žádá u dětí moderní funkce. Mezi nejčastější funkce, kterými disponují některé hoverboardy jsou reproduktory, led světýlka nebo propojení s telefonem. Někdo bude chtít, aby jeho pojízdný krasavec každý slyšel, někdo zase rád blbne po večer nebo někdo zase chce kolonožku bez funkcí, aby dosáhl větší dojezdové vzdálenosti. Nechcete mít dálkové ovládání? I to je kolikrát k mání.

Myslete při výběru hoverboardu na výše uvedené údaje, jedině tak budete s koupi později spokojení. Před koupi si ujasněte, jak bude využíván, kde bude využíván a zdá má mít nějaké funkce navíc.

Určitě doporučuji to dělat jako já. Otevřete si v prohlížeči okna s vámi vybranými kolonožkami a následně porovnávejte parametry. Tímto způsobem zaručeně naleznete vašeho vítěze.

Nebo využijte náš srovnávač hoverboardů, který pravidelně aktualizuji a kupujte si ověřený produkt u spolehlivého prodejce.**

Nejlepší hoverboardy/kolonožky roku 2020

Níže můžete vidět tabulku s nejlepšími hoverboardy roku 2020, kterou jsem tvořil na základě funkcí, dojezdu, rychlosti a ceny. Ne vždy ta nejdražší je ta nejlepší.

Název a vzhled Rychlost Dojezd Výkon Nosnost
Hoverboard Kolonožka Offroad Rover E1

Offroad Rover E1

až 15 km/h až 25 km 350 W 120 kg
Hoverboard Kolonožka Graffiti Offroad APP

Graffiti Offroad APP

až 16 km/h až 25 km 350 W 120 kg
Urbanstar GyroBoard B65

Urbanstar GyroBoard B65

až 12 km/h až 20 km 350 W 120 kg
Kolonožka Offroad Cross

Kolonožka Offroad Cross

až 16 km/h až 20 km 350 W 120 kg
Hoverboard Kolonožka Lightning Offroad APP

Lightning Offroad APP

až 15 km/h až 20 km 350 W 120 kg
Kolonožka Crazy Standard APP

Kolonožka Crazy Standard APP

až 15 km/h až 18 km 500 W 120 kg
Hoverboard Kolonožka Carbon Offroad APP

Carbon Offroad APP

až 16 km až 20 km 350 W 120 kg

Cena hoverboardu se řadí do 3 kategorií

Nejenže závisí na výše uvedených údajích při výběru kolonožky, ale hlavní rozhodujícím faktorem jsou peníze, jako u každého nákupu produktu. Abyste se lépe orientovali v cenách, připravil jsem 3 cenové kategorie.

  • Hoverboard do 6 000 Kč – Jedná se o nejlevnější hoverboardy, kde je cena obvykle od 4 500 Kč do 5 500 Kč. Většinou tyto modely dosahují dojezdu 15 km a rychlostí 16 km/h. Pokud nemáte dostatek financí, bude vám vyhovovat hoverboard v této cenové kategorii.
  • Hoverboard od 6 000 Kč do 7 000 Kč – Zlatá střední třída toho nabízí o něco více. Je na výběr ve více vzhledových provedení, disponují funkce mi navíc (reproduktory, ovládání, atd..) Uvezou i hmotnějšího člověka o 120 kg s rychlostí 16 km/h s průměrným dojezdem 20 km. Doporučuji s vždy přišetřit a vybrat si hoverboard v této cenové kategorii.
  • Hoverboard od 7 000 Kč do 10 000 Kč – V této cenové kategorii už se nachází ty nejlepší a naleznete zde především hoverboardy offroad. Jsou silnější výkonnější a zvládají horší terén. Rychlost od 16 km/h s dojezdem až necelých 25 km.

Proč si pořídit elektrické vozítko?

Elektrická vozítka začínají výt velkou oblibou i těch, co jsou málo aktivní. Dostat se z bodu A do bodu B nebylo nikdy tak levné, zábavné, snadné a rychlé. Mnohdy se elektro vozítka využívají k mobilitě k dopravním prostředkům, po městě, do práce, k turistice nebo jen tak pro zábavu.

Já mám na elektrických vozítkách najezděno opravdu hodně. Když jsem to tak počítal, celkově jsem najel kolem 10 000 km. Miluji kvůli tomu, že se dostanu všude mnohem rychleji a pohodlněji, při tom si užívám zábavy. Nesčetněkrát jsme využili elektrická vozítka na dovolených a dostali jsme se až tam, kam bychom jen tak nedošli.

Jak začít jezdit na hoverboardu?

Jak začít jezdit na hoverboardu?

Důležitá pravidla:

  • Začátečník by měl mít vždy chrániče a helmu
  • Děti by měly mít vždy helmu
  • Dívejte se před sebe ne na nohy nebo na kolonožku
  • Dodržujte minimální a maximální váhu určenou výrobcem
  • Nejsou moc vhodné do města, kvůli své šířce

Jak jezdit na hoverboardu:

  1. Naučit se do dokáže opravdu každý a to do 10 minut. Stačí kolonožku zapnout a následně nastoupit nejdříve dominantní nohou a poté přidejte druhou nohu. Nebudete padat do boku, protože oproti elektrické jednokolce** máte 2 kola, která vás stabilizují. Gyroskop se potom postará o vyrovnávání vpřed a vzad.
  2. Potom už stačí se jen naklonit mírně dopředu a následně se kolonožka rozjede směrem vpřed. Pokud budete chtít zastavit. Nakloníte do rovné polohy. Ze začátku si zkoušejte pouze pohyb dopředu a dozadu.
  3. Následně k tomu přidejte i směr pohybu buď doprava nebo doleva. Stačí jen přenést váhu například na pravou stranu a hoverboard pojede doprava.
  4. Celý proces opakujte, než se naučíte hoverboard ovládat. Následně budete moc vyjet na delší vzdálenosti.
  5. Vždy buď ohleduplní vůči chodcům a jiným účastníkům na komunikaci. Nechcete aby na vás někdo pořvával, ale také nechceme aby elektro vozítka nebyla kvůli problémům výrazně právně omezena.

Hoverboard nebo elektrická jednokolka či elektrická koloběžka?

Všechny zmíněné elektro vozítka mají své výhody. Abyste si udělali lepší přehled o tom, co je vhodnější a pro koho, sepsal jsem níže jednotlivé výhody, protože sám mám zkušenosti s těmito elektro vozítky.

  • Hoverboard – Snadné učení, snadné ovládání, bezpečné pro děti kvůli stabilitě a mírné rychlosti. Tento druh elektro vozítka si zejména kupují děti a puberťáci. Ujede vzdálenosti do 20 km s rychlostí 16 km/h.
  • Elektrická jednokolka – Pokud jde o zvládání špatného terénu, rychlost a dojezdovou vzdálenost, jsou jednokolky jasným vítězem. Já se synem jsme si zamilovali elektrické jednokolky, protože písek, lesní cesty, větší stoupání není pro ně žádný problém. Nejlepší jednokolky dosahují rychlosti až 60 km/h a dojezdové vzdálenosti až 150 km.Vhodné pro velké vzdálenosti, do města, na dovolené na cyklostezky, ale hlavně u nás na výlety. Jednokolky jsou dražší produkt, proto jej spíš kupují dospělí, kteří mají rádi moderní technologie a adrenalin. Jezdit na ní dokázal i můj otec, který má 69 let.
  • Elektrické koloběžky – U nás doma je to druhé nejlepší elektro vozítko, po jednokolce. Velmi snadné ovládání, slušná dojezdová vzdálenost a výkonnost. Nejlepší je tom že pokud vám dojde baterie, můžete stále kdekoliv dojet. Stačí jen se odrážet, jako na klasické koloběžce.Elektrickou koloběžku si u nás oblíbila moje žena, která jezdí s námi na výlety. Hoverboard byl na výlety pomalý, jednokolka je pro ni velký adrenalin a koloběžka je to pravé ořechové. Bohužel také není do každého terénu, kvůli malým kolům. Dojezdy dosahují necelých 50 km a rychlostí disponují až 30 km/h. Jsou i nové, velmi drahé typy, které dosahují extrémní rychlosti 80 km/h, ale takové rychlostí to už není bezpečná jízda.

Elektrické koloběžky jsou vhodné pro všechny věkové kategorie. Viděl jsem na nich 70 leté, 50 leté, 25 leté a samozřejmě i děti.

Hoverboardy – kolonožky a nejčastější dotazy

Kolonožku si oblíbili jak děti, tak hlavně rodiče. Proč rodiče? Protože dosahují bezpečné rychlosti, která není tak extrémní, jako u jiných elektro vozítek. Dítě má COOL hračku, která ho donutí být venku a rodič má větší jistotu v bezpečnosti, kvůli mírnější rychlosti a velké stabilitě.

Ano i ne. Elektro vozítka musí mít určitou ochranu kvůli vodě, už jen například kvůli kalužím. I přesto nedoporučuji jezdit v dešti, pokud si nechcete hoverboard rozbít a hlavně, pokud se nechcete zranit.

Ano i ne. Mírné mrazy nijak nevadí, ale problém je ve větších mrazech, především kvůli náledí. V zimě nedoporučuji jezdit.

Jako klasické zavazadlo, bohužel nikoliv. Elektrické vozítka disponují obrovskými bateriemi, které není možné do letadla vzít. Avšak je možné baterie odpojit a vzít si je do příručního zavazadla. Ale pozor, vždy si vše ověřte u vaší aerolinky a na letišti před odletem.